Zespół Koła Teatralnego zaprasza całą społeczność szkoły do obejrzenia materiału zatytułowanego: „Wieczór polsko-ukraiński”. Na wstępie jednak chcielibyśmy wyjaśnić kilka kwestii.

Całe przedsięwzięcie, którego ostateczny kształt, prezentujemy, miało nieco inny zamysł pierwotny. Wstępnie pragnęliśmy zaprosić Was, Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie, na spektakl na żywo, konkretnie na „Poetyckie zaduszki polsko-ukraińskie”, by między innymi uczcić w taki artystyczny sposób rok 2022, który był ogłoszony Rokiem Romantyzmu. Niestety, obiektywne przyczyny, na które nie mieliśmy wpływu, spowodowały, że musieliśmy pożegnać tę koncepcję. Nie chcieliśmy jednak, by trud włożony w przygotowanie inscenizacji przepadł. W ten sposób zrodziła się myśl, aby nagrywać, systematycznie, scena po scenie, poszczególne fragmenty, jak się finalnie okazało, całkiem rozbudowanej całości. Idea, która przyświecała nam podczas pracy, jest wciąż aktualna i stanowi jasną odpowiedź na teraźniejsze pytanie o wzajemne relacje polsko-ukraińskie, także polsko-litewskie, ich kształt. Okazuje się, że tę aktualną na dzisiaj odpowiedź dał już Romantyzm, tam tkwią korzenie wzajemnego polsko-ukraińsko-litewskiego zainteresowania kulturą, także w XIX wieku zrodził się wspólny front walki z Rosją o wolność wspomnianych narodów. Można by rzec, historia powtarza się na nowo, scenariusz jest ten sam, zmieniły się tylko „dekoracje”, niestety! W pracę nad inscenizacją, którą prezentujemy, zaangażowało się wielu ludzi, w tym także Nasze Koleżanki i Kolega z Ukrainy, za co szczególnie Im dziękujemy. Oprócz Waszych Koleżanek i Kolegów z klas piątych, ósmych i siódmych, których widujecie na co dzień, na scenie pojawili się także Koleżanki i Koledzy z roczników, które opuściły naszą szkołę rok temu, a także zaprzyjaźnieni Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego, bez wszystkich tych osób nie powstałoby to przedsięwzięcie. Wszystkim Im serdecznie dziękujemy ! Szczególne podziękowania należą się Panu Sławkowi Zimie, który pomógł nam nagrać całość oraz Filipowi Lisewskiemu (były nasz Uczeń), który zmontował materiał. Nie mogę także nie wymienić Karola Wyszyńskiego, na którego zawsze mogłyśmy liczyć i który brał czynny udział w pokonywaniu najrozmaitszych przeszkód wyłaniających się w trakcie sesji nagraniowych. Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem Mamy Kacpra Wiśniewskiego za pomoc w przygotowaniu kostiumów.
Zapraszamy do oglądania!
Koordynatorki: Katarzyna Golebska-Tomczyk i Renata Mackojć.
Poniżej lista osób biorących udział w inscenizacji:
Koleżanki i Koledzy z Ukrainy (Uczennice i Uczniowie Naszej Szkoły)
Alina Semenenko, Artem Laktionov, Diana Volkova, Valeriia Serednia, Valeriia Romaniuk, Hanna Samotuhina
Uczennice i Uczniowie klasy V: Wiktoria Byczek, Oliwia Nowicka, Kinga Plewka, Izabela Wojciechowska
Uczennice i Uczniowie klas VII: Kacper Madeja, Kacper Hawełko, Aleksandra Stosik, Sebastian Gasin, Michalina Miraszewska, Wiktor Barański, Marcel Wełnowski, Rafał Wróblewski.
Uczennice i Uczniowie klas VIII: Mateusz Barański, Karol Wyszyński, Martyna Pliwka, Oliwia Jackowska, Monika Krakowiak, Michalina Kozikowska, Lidia Skupniewicz, Martyna Łoś.
Absolwenci Naszej Szkoły: Martyna Mydlak, Kacper Wiśniewski, Mirosława Cyganek.
Zaprzyjaźnieni Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego: Alicja z klasy I o profilu biologiczno-chemicznym oraz Filip Buchholz.